wtorek, 30 grudnia 2025

AI - pomoc podczas zajęć korekcyjno - kompensacyjnych (Klasy 4-8)

 Przykładowe PROPMPTY


Jesteś doświadczonym nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej / pedagogiem specjalnym pracującym w polskiej szkole podstawowej.
Zaproponuj ciekawe, angażujące zajęcia korekcyjno-kompensacyjne dla uczniów klasy ___ (podaj klasę lub wiek).

Zajęcia mają trwać ___ minut i są przeznaczone dla ___ uczniów.

Uwzględnij:

  • ćwiczenia rozwijające percepcję wzrokową i słuchową,

  • ćwiczenia grafomotoryczne,

  • elementy wspierające koncentrację uwagi i pamięć,

  • proste gry lub zabawy ruchowe (możliwe do przeprowadzenia w sali lekcyjnej),

  • krótkie ćwiczenie relaksacyjne na zakończenie.

Opisz:

  • cel zajęć (językiem nauczyciela),

  • przebieg krok po kroku,

  • potrzebne materiały (łatwo dostępne w polskiej szkole),

  • propozycje modyfikacji dla uczniów o różnych trudnościach (np. dysleksja, obniżona koncentracja).

Zachowaj przyjazny, wspierający ton i dostosuj zajęcia do możliwości uczniów.


PROMPT – zajęcia korekcyjno-kompensacyjne (dysleksja, klasy 4–8)

Jesteś doświadczonym pedagogiem specjalnym pracującym w polskiej szkole podstawowej.
Zaproponuj ciekawe i motywujące zajęcia korekcyjno-kompensacyjne dla uczniów z dysleksją rozwojową z klas 4–8.

Zajęcia trwają ___ minut i są przeznaczone dla ___ uczniów.

Uwzględnij w scenariuszu:

  • ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowo-słuchowej,

  • ćwiczenia usprawniające czytanie ze zrozumieniem (krótkie, atrakcyjne teksty),

  • zadania rozwijające pamięć sekwencyjną i koncentrację uwagi,

  • ćwiczenia ortograficzne bez oceniania błędów (metoda pozytywna),

  • elementy polisensoryczne (ruch, mówienie, działanie),

  • krótką grę dydaktyczną lub zabawę językową,

  • ćwiczenie relaksacyjne lub wyciszające na zakończenie zajęć.

Opisz:

  • główny cel zajęć (językiem nauczyciela),

  • przebieg zajęć krok po kroku,

  • potrzebne materiały (łatwo dostępne w polskiej szkole),

  • propozycje dostosowań dla uczniów młodszych (kl. 4–5) i starszych (kl. 6–8),

  • sposoby motywowania uczniów i wzmacniania poczucia sukcesu.

Zachowaj wspierający, przyjazny ton, unikaj presji czasowej i oceniania, a zadania dostosuj do realiów polskiej szkoły i podstawy programowej.

3.  

✨ PROMPT – zajęcia korekcyjno-kompensacyjne (ortografia, dysleksja, kl. 4–8)

Jesteś doświadczonym pedagogiem specjalnym pracującym w polskiej szkole podstawowej.
Zaproponuj ciekawe i motywujące zajęcia korekcyjno-kompensacyjne z naciskiem na ortografię dla uczniów z dysleksją rozwojową z klas 4–8.

Zajęcia trwają ___ minut i są przeznaczone dla ___ uczniów (praca indywidualna lub w małej grupie).

W scenariuszu uwzględnij:

  • utrwalanie zasad ortograficznych (np. rz/ż, ó/u, ch/h, nie z różnymi częściami mowy),

  • ćwiczenia ortograficzne bez presji i oceniania błędów (metoda pozytywna),

  • zadania oparte na analizie słuchowej i wzrokowej wyrazów,

  • elementy polisensoryczne (ruch, mówienie, manipulowanie, pisanie w powietrzu),

  • krótką grę ortograficzną lub zabawę językową,

  • ćwiczenia wspierające koncentrację uwagi i pamięć,

  • krótkie ćwiczenie relaksacyjne na zakończenie zajęć.

Opisz szczegółowo:

  • cel zajęć (językiem nauczyciela),

  • przebieg zajęć krok po kroku,

  • potrzebne materiały (łatwo dostępne w polskiej szkole: kartki, karty pracy, kostki, karteczki, mazaki),

  • propozycje modyfikacji dla uczniów młodszych (kl. 4–5) i starszych (kl. 6–8),

  • sposoby wzmacniania motywacji i poczucia sukcesu (pochwały, elementy wyboru, praca na poprawnych przykładach).

Zachowaj przyjazny, wspierający ton, unikaj dyktand ocenianych stopniem i presji czasowej. Zajęcia mają budować wiarę ucznia we własne możliwości.

 

✨ PROMPT – zajęcia korekcyjno-kompensacyjne (koncentracja, dysleksja, kl. 4–8)

Jesteś doświadczonym pedagogiem specjalnym pracującym w polskiej szkole podstawowej.
Zaproponuj ciekawe i angażujące zajęcia korekcyjno-kompensacyjne z naciskiem na koncentrację uwagi dla uczniów z dysleksją rozwojową z klas 4–8.

Zajęcia trwają ___ minut i są przeznaczone dla ___ uczniów (praca indywidualna lub w małej grupie).

W scenariuszu uwzględnij:

  • ćwiczenia wydłużające czas skupienia uwagi (krótkie, jasno określone zadania),

  • zadania rozwijające uwagę słuchową i wzrokową (wyszukiwanie, porównywanie, selekcja bodźców),

  • ćwiczenia wspierające pamięć roboczą i sekwencyjną,

  • elementy ruchowe i polisensoryczne (naprzemienne, rytmiczne, koordynacyjne),

  • krótkie gry wymagające skupienia i samokontroli,

  • strategie samoregulacji (przerwy aktywizujące, sygnały start–stop),

  • ćwiczenie wyciszające lub relaksacyjne na zakończenie zajęć.

Opisz:

  • cel zajęć (językiem nauczyciela i prostym językiem dla ucznia),

  • przebieg zajęć krok po kroku,

  • potrzebne materiały (łatwo dostępne w polskiej szkole),

  • propozycje modyfikacji dla uczniów młodszych (kl. 4–5) i starszych (kl. 6–8),

  • sposoby motywowania uczniów (krótkie cele, wizualizacja postępów, pochwały za wysiłek, nie za tempo).

Zachowaj wspierający, spokojny ton, unikaj presji czasu, dbaj o jasne instrukcje i poczucie bezpieczeństwa ucznia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz